Primăvara este anotimpul perfect pentru a ne bucura.

”Explorăm natura!” – tema zilei IV din Săptămâna Verde – ne-a îngăduit să ne bucurăm de timpul petrecut în natură.

Astăzi ne-am ghidat după această idee și ne-am bucurat de o conectare adevărată cu natura: am plantat puieți de stejar, trandafiri și am ecologizat spațiile din apropierea școlii, că niște vrednici gospodari.

Cu încântare am remarcat că natura îi ajută pe copii să devină mai calmi, le stimulează curiozitatea, le dezvoltă imaginația și capacitatea de a se concentra.

Elevii învățământului primar și preșcolarii au avut misiunea de a descoperi frumusețea mediului înconjurător prin drumeții și observarea directă a plantelor și viețuitoarelor, mai mici și mai mari, ale zonei.

Să nu uităm nici de „aurul” verde din farfurii, descoperit astăzi de preșcolarii noștri! Ei au degustat kiwi, castraveți, struguri, salată, broccoli, mere. Avem nevoie zilnic de vitamine!

De la mic la mare, cu toții s-au bucurat de culoare, miros și glasul naturii.

A fost o zi solicitantă dar și interesantă al cărei scop a fost creșterea responsabilității față de mediul înconjurător.

Una peste alta, ne-am bucurat și de mângâierea soarelui.

Comentariile sunt închise.